بانک خوب سرمایه است

   
 
  • شماره حساب بانکی ایران(شبا)

   شناسه حساب بانکی ایران که به‌اختصار «شِبا» نامیده می‌شود، شماره‌ای است 24 رقمی که یک حساب بانکی یا شماره تسهیلات مشتریان را به‌صورت منحصربه‌فرد در تمام نظام بانکی ایران مشخص می‌کند.

   یک شبا به صورت زیر دیده می شود :

   001 00048072 800 1010 0580 28

   توجه: شماره شبای دریافتی از سایت بانک سرمایه فقط مربوط به همین بانک می‌باشد و جهت اخذ شماره شبا سایر بانکها باید به وب سایت بانک مورد نظر مراجعه گردد.


   نوزده رقم سمت راست شبا شباهت زیادی به شماره حساب داخلی بانک ها داشته و در واقع از آن ساخته می شود . سایر ارقام شامل انواع حساب ، کد بانک و ارقام کنترل کننده ی صحت ( Chek Digit ) شبا هستند .
   مطابق با دستور العمل بانک مرکزی بانک ها مکلف هستند شبا ی تمامی حساب های مشریان خود را محاسبه و در اختیار آنها قرار دهند . شما هم می توانید با مراجعه به شعبه و یا وب سایت اینترنتی ، شبای حساب یا حسابهای خود را دریافت کنید .

   • شبای بین المللی چیست و چه کاربردی دارد؟
    شبا در مبادلات بین المللی نیز کار برد مهمی دارد . شبا بر اساس استاندارد IBAN ایجاد شده است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان - شامل تمام کشورهای اروپایی - به عنوان استاندارد شماره ی حساب بانکی مورد استفاده قرار می گیرد .
    شبای بین المللی با افزودن IR به شبای داخلی ساخته می شود .

    IR28 0580 1010 800 00048072 001
    شبا ی بین المللی می تواند در مبادلات بین المللی استفاده شود .

   مزایای استفاده:

   شبا جایگزین شماره حساب های فعلی نمی شود ، بلکه به عنوان یک شماره ی استاندارد در کنار آن ها قرار می گیرد .
   برای هر حسابی که دارید ، می توانید یک ً شبا ً ی مخصوص به آن حساب دریافت کنید . ً شبا ً برای انواع حساب ها مانند جاری ، سپرده ، تسهیلات ، و نظایر آن می تواند مورد استفاده قرار گیرد . وجود ً شبا ً مزایای زیر را برای مشتریان و بانک دربر دارد :

   • ً شبا ً تمام اطلاعات یک شماره حساب معمولی را دارد . با دانستن شبا می توانید وجه را به آن منتقل کرده یا از طریق آن پول دریافت کنید ،بدون این که نگران سایر جزئیات حساب باشید .
   • برای حواله هایی که از شبا در آنها استفاده می شود ، نیاز به دانستن ، ذکر و کنترل هیچگونه اطلاعاتی نظیر نام بانک ، نام یا کد شعبه ، شماره حساب ، نوع حساب و درگیری با کدهای مختلف و گوناگون ندارید .
    تمامی این داده ها در شبا وجود دارد .
   • اگر اشتباه یا سهوی در ورود شبا پیش آید ، سامانه های بانکی از اشتباه مشتری ( در اعلام شبا ) یا متصدی بانک ( در ورود اطلاعات شبا ) آگاه شده و آن را گزارش می کنند . به این معنی که اگر مشتری یا متصدی بانک یک یا چند رقم از شبا را به اشتباه وارد کند ، سیستم با کنترل محتوای شبا به او اعلام می کند که اشتباهی رخ داده است و باید ً شبا ً ی وارد شده مجددا کنترل شود .
    این ساز و کار شبا امکان خطای مشتری و متصدی بانک در ورود اطلاعات حساب و ارسال وجه به حساب های دیگر را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد .
   • سامانه های حواله الکترونیکی کشور ً ساتنا ً و ً پایا ً بر اساس شبا فعالیت می نمایند، بنابراین دانستن ً شبا ً ی حساب برای انجام حواله بین بانکها برای همه مشتریان بانک ها ضرورت دارد .

   معرفی مجموعه خدمات:

   درخصوص تبادلات بین بانکی از جمله "ساتنا" و پایا " از شبا استفاده می گردد.

   فرایند درخواست فعال سازی سرویس:

   مشتریان محترم بانک سرمایه می‌توانند از طریق یکی از روش‌های ذیل نسبت به دریافت شمار شبا سپرده‌ها و تسهیلات سرمایه خود اقدام نمایند:

   1. مراجعه به صفحه اصلی وب‌سایت بانک به آدرس www.sbank.ir، قسمت «دریافت شماره شبا» و وارد کردن «شماره‌حساب بانکی» یا «شماره کارت سرمایه» یا «شماره تسهیلات سرمایه» و دریافت شماره شبا.
   2. نصب موبایل بانک سرمایه و دریافت شماره شبا حساب‌ها و کارت‌های سرمایه از طریق بخش «خدمات بدن رمز» موبایل بانک یا دریافت نام کاربری و رمز عبور موبایل بانک از طریق شعب بانک و «ورود به موبایل بانک سرمایه» و مشاهده شماره شبا کلیه حساب‌ها و کارت‌های سرمایه در سامانه موبایل بانک
   3. دریافت نام کاربری و رمز عبور اینترنت بانک از طریق شعب بانک و «ورود به اینترنت بانک سرمایه» و مشاهده شماره شبا کلیه حساب‌ها و کارت‌های سرمایه در سامانه اینترنت بانک
   4. مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز بانک سرمایه و مراجعه به بخش «خدمات بدون کارت» و وارد کردن شماره‌حساب یا تسهیلات و دریافت شماره شبا مربوطه
   5. فعال‌سازی «سامانه پاسخگویی پیام کوتاه (SOD)» از طریق مراجعه به شعب بانک و ارسال کد دستوری به فرمت زیر برای سرشماره اختصاصی بانک سرمایه (300058) و دریافت شماره شبا حساب مدنظر
   • شماره سپرده+فاصله+gi+فاصله+شماره مشتری
   • به‌عنوان نمونه با فرض اینکه سپرده شما شماره 1-785555-800-1010 باشد کد دستور این‌گونه خواهد بود:
   • 785555 gi 1010-800-785555-1
   1. مراجعه به شعب بانک سرمایه و درخواست دریافت شماره‌حساب یا تسهیلات مرتبط

   راهنمای استفاده از خدمات:

   از سیستم ساتنا برای انتقال وجه از حساب یک بانک به شعب سایر بانکها (به جای اخذ چک بین بانکی) استفاده می شود. بدین منظور مشتری به شعبه دارنده حساب خود مراجعه و فرم تقاضای انتقال وجه از طریق ساتنا را با درج نام بانک و شعبه مقصد، شماره شبای حساب مقصد و نام دریافت کننده وجه تکمیل می نماید. شعبه پس از کنترل، دستور پرداخت را در سامانه ثبت و به مرکز ساتنا ارسال می کند تا وجه در صورت صحت شماره «شبا» و بانک مقصد، به حساب مورد نظر واریز گردد.

   برای آگاهی از شماره شبای حساب خود اینجا کلیک نمائید

   فایل ها
   فایل کاتالوگ

کلیه حقوق متعلق به بانک سرمایه است